Dom pasywny a energooszczędny

Dom pasywny a energooszczędny

 

Dom pasywny to nowa podejście do oszczędzania energii we współczesnym budownictwie. Jej nowoczesność przejawia się w tym, że skupia się ona przede wszystkim na poprawie parametrów elementów i systemów istniejących w każdym budynku, zamiast wprowadzania dodatkowych rozwiązań. Budynki takie wykorzystują energię z promieniowania słonecznego w biernie bez wykorzystania aktywnych rozwiązań instalacyjnych.

Inwestycja w dom pasywny jest wciąż dość dużym wydatkiem, a czas zwrotu poniesionych nakładów na realizację wynosi kilkadziesiąt lat, dlatego specjaliści zalecają wybór domu energooszczędnego. Dom energooszczędny jest tańszy w realizacji od pasywnego, poza tym wybór projektów przystosowanych do technologii energooszczędnej jest całkiem duży i z łatwością można wybrać dom dopasowany do potrzeb. Łatwo można zakupić materiały o odpowiednich parametrach cieplnych oraz znaleźć ekipę doświadczoną w budowie tego typu domów.

Domy energooszczędne i pasywne można budować w różnych technologiach, które zapewnią odpowiednią izolacyjność termiczną. Zwykle są to ściany szkieletowe z materiałem termoizolacyjnym albo kształtki szalunkowe ze styropianu wypełniane betonem. Ciekawym rozwiązaniem jest dwuwarstwowa budowa ścian, przy czym część konstrukcyjna może być wzniesiona z różnych materiałów.