Dom pasywny a energooszczędny

Dom pasywny a energooszczędny

 

Jaki dom można nazwać energooszczędnym, a który pasywnym? Czym różnią się te dwa, pozornie podobne do siebie typy budynków? Czy dom pasywny, jest synonimem domu energooszczędnego? Nowoczesne domy energooszczędne są zdecydowanie tańsze w budowie niż domy pasywne (udowodniono, że zwrot z inwestycji w dom pasywny trwa kilkadziesiąt lat!). Domy pasywne starają się usprawnić działanie instalacji obecnych w każdym budynku, nie wprowadzając przy tym żadnych, nowych rozwiązań (owszem, pozyskują energię z odnawialnych źródeł, ale w przeciwieństwie do domów energooszczędnych, nie potrafią jej w efektywny sposób wykorzystać).

Na rynku jest niewiele firm specjalizujących się w budowie domów pasywnych – zdecydowanie więcej jest tych, które na co dzień budują domy energooszczędne. Chcąc wybudować dom energooszczędny, bez problemu zdobędziemy materiały o potrzebnych parametrach – w przypadku domów pasywnych jest o nie trudniej.

 

 

Zarówno domy pasywne, jak i energooszczędne mogą być budowane w różnych technologiach. Najczęściej, są przy nich jednak wykorzystywane ściany szkieletowe lub kształtki szalunkowe.