Wybór tynku silikonowego na elewację wpływa zarówno na wygląd domu, jak i na jego odporność na deszcz, zabrudzenia czy zmienne temperatury. W tym artykule porównuję popularne rozwiązania pod względem trwałości, parametrów i ceny, aby ułatwić wybór produktu dopasowanego do budżetu oraz warunków użytkowania. Sprawdzam też, na co zwrócić uwagę przed zakupem, by elewacja przez lata zachowała estetyczny wygląd.

Przy wyborze tynku silikonowego liczy się nie tylko cena 25-kilogramowego wiadra. Sprawdź także zużycie — zwykle 2,5–3,5 kg/m², zależnie od uziarnienia — oraz odporność na deszcz i zabrudzenia, paroprzepuszczalność i trwałość koloru. Uwzględnij również przygotowanie podłoża i robociznę: produkty w podobnej cenie mogą znacząco różnić się kosztem za metr kwadratowy.
W zestawieniu porównuję popularne tynki pod względem trwałości i ceny. Omawiam uziarnienie 1,5 lub 2 mm, deklarowane zużycie i wielkość opakowania, a także wskazuję, kiedy warto dopłacić za większą odporność na zabrudzenia, a kiedy wystarczy tańszy wariant. Dzięki temu łatwiej ocenisz, który produkt najlepiej sprawdzi się na Twojej elewacji.
Porównanie tynków silikonowych, kosztów i parametrów trwałości
| Propozycja | Najważniejsze cechy | Zużycie i opakowanie | Cena / koszt | Na co zwrócić uwagę |
|---|---|---|---|---|
| Ceresit CT 74 | Tynk silikonowy do elewacji i systemów ociepleń; ogranicza wchłanianie wody, a deszcz pomaga usuwać zabrudzenia. Dostępny w szerokiej palecie kolorów jako gotowa masa. | Uziarnienie m.in. 1,5 i 2,0 mm; zużycie zależy od wybranej wersji i należy je sprawdzić na opakowaniu. | Około 176–200 zł za wiadro. | Porównać koszt na 1 m², grunt, wymagania dotyczące podłoża oraz warunki aplikacji. |
| Baumit SilikonTop | Klasa W3 — niska absorpcja wody poniżej 0,1 kg/(m²·h0,5); klasa V1 — wysoka przepuszczalność pary, Sd poniżej 0,14 m. | 1,5 mm: ok. 2,5 kg/m²; 2 mm: ok. 3,2 kg/m². Na 100 m² potrzeba orientacyjnie 250–320 kg, czyli 10–13 wiader po 25 kg. | Około 200–260 zł za wiadro. | Uwzględnić zapas na straty i nierówności; sprawdzić aktualną kartę techniczną oraz dobrać kolor i uziarnienie przed zakupem. |
| ATLAS GEMINI R | Szeroki wybór kolorów, struktur i wariantów; pozwala dopasować wygląd elewacji do dachu, stolarki i cokołu. | Zużycie, uziarnienie i wielkość opakowań zależą od konkretnego wariantu. | Brak konkretnej ceny w tekście; warto porównać koszt za 1 m². | Sprawdzić wzornik, kartę wariantu, wydajność i zalecany sposób aplikacji; ocenić próbki w świetle dziennym. |
| Farby KABE SILCO T AVANT | Silikonowa wyprawa ochronno-dekoracyjna do systemów KABE; łączy hydrofobowość z przepuszczalnością pary. Może być stosowana na styropianie lub wełnie, jeśli dopuszcza to układ systemowy. | Granulacja i zużycie zależą od wariantu. Orientacyjne 2,1–2,5 kg/m² dla ziarna 1,5 mm należy potwierdzić w karcie produktu. | Brak konkretnej ceny w tekście. | Sprawdzić dopuszczalne podłoża, uziarnienie, kolor i zużycie; stosować jako część kompletnego systemu KABE. |
| StoSilco K | Tynk silikonowy wzmacniany włóknami; ogranicza ryzyko pęknięć i zwiększa odporność na uderzenia. Hydrofobowa powierzchnia ułatwia czyszczenie. | Zużycie i dostępne uziarnienie zależą od wariantu; sprawdzić kartę produktu. | Brak konkretnej ceny w tekście. | Warto rozważyć w miejscach narażonych na obciążenia, np. przy wejściu, tarasie lub podjeździe. Porównać koszt za 1 m² i wymagany podkład. |
| Tynki silikonowe — orientacyjne koszty | Cena zależy m.in. od marki, uziarnienia, dodatków i koloru; odcienie spoza podstawowej palety mogą być droższe o 10–30%. | 25 kg zwykle wystarcza na ok. 8–10 m². Zużycie: ziarno 1,5 mm — 2,3–2,6 kg/m²; 2 mm — ok. 3–3,5 kg/m²; 3 mm — do 4,5 kg/m². | Zwykle 20–35 zł/m²; produkty premium 42–68 zł/m². Wiadro 25 kg: ok. 170–300 zł. Grunt: ok. 1–5 zł/m²; robocizna w 2026 r.: ok. 28–45 zł/m². | Doliczyć zapas materiału: ok. 5% na prostą ścianę lub 10–12% przy elewacji z wnękami, balkonami i gzymsami. Porównywać koszt wykonania, nie tylko cenę wiadra. |
Ceresit CT 74 — wszechstronny tynk silikonowy do porównania
Ceresit CT 74 to silikonowy tynk cienkowarstwowy do elewacji, także w systemach ociepleń. Jego spoiwo ogranicza wchłanianie wody, a deszcz pomaga usuwać zabrudzenia z powierzchni. Przy wyborze uwzględnij uziarnienie, np. 1,5 lub 2,0 mm, które wpływa na fakturę i zużycie. Dokładne wartości sprawdź na opakowaniu konkretnej wersji.
CT 74 wyróżnia szeroka paleta kolorów i gotowa masa, której nie trzeba mieszać na budowie. Porównując oferty, sprawdź jednak nie tylko cenę wiadra, lecz także zużycie na 1 m², koszt gruntu, wymagania dotyczące podłoża oraz warunki aplikacji. Niska temperatura lub wysoka wilgotność mogą wydłużyć schnięcie. O opłacalności decyduje więc koszt wykonania całej elewacji, nie sama cena tynku.
Baumit SilikonTop — parametry W3/V1 i znana wydajność
Baumit SilikonTop łączy ochronę elewacji z łatwym czyszczeniem. Klasa W3 oznacza niską absorpcję wody — poniżej 0,1 kg/(m²·h^0,5) — natomiast V1 wskazuje na wysoką przepuszczalność pary wodnej (Sd poniżej 0,14 m). Dzięki temu deszcz trudniej wnika w wyprawę, a wilgoć z podłoża może odparowywać. Tynk sprawdzi się więc na elewacjach narażonych na zmienną pogodę.

Najważniejsze informacje o zużyciu i zakupie tynku:
- Wariant 1,5 mm: orientacyjnie około 2,5 kg/m².
- Wariant 2 mm: orientacyjnie około 3,2 kg/m².
- Na 100 m² potrzeba mniej więcej 250–320 kg, czyli 10–13 wiader po 25 kg, z zapasem na straty i nierówności podłoża.
- Dokładne zużycie sprawdź w aktualnej karcie technicznej.
- Przed zakupem dobierz uziarnienie i kolor zgodnie z zaleceniami producenta, by ograniczyć ryzyko różnic odcienia i domawiania materiału.
Zużycie zależy od uziarnienia: dla wariantu 1,5 mm wynosi orientacyjnie około 2,5 kg/m², a dla 2 mm — około 3,2 kg/m². Na 100 m² potrzeba zatem mniej więcej 250–320 kg, czyli 10–13 wiader po 25 kg, z zapasem na straty i nierówności podłoża. Dokładne zużycie sprawdź w aktualnej karcie technicznej, a przed zakupem dobierz uziarnienie i kolor zgodnie z zaleceniami producenta, by ograniczyć ryzyko różnic odcienia i domawiania materiału.
ATLAS GEMINI R — szeroki wybór kolorów i wariantów
ATLAS GEMINI R pozwala szeroko dopasować kolor elewacji: mogę wybrać biel, szarość lub bardziej wyrazisty odcień. Przed decyzją porównuję próbki w świetle dziennym i na większej powierzchni, a następnie zestawiam wybrany kolor z dachem, stolarką i cokołem. Dzięki temu ograniczam ryzyko nietrafionych kontrastów.

Na wygląd elewacji i widoczność nierówności podłoża wpływają także faktura oraz uziarnienie tynku. Dlatego przed zakupem sprawdzam kartę konkretnego wariantu i wzornik — dostępne kolory, struktury oraz opakowania mogą się różnić. Skoro już krążymy wokół tego tematu, sprawdź opinie i porady przed zakupem umywalki Koło Ego. Porównuję również cenę za 1 m², wydajność deklarowaną przez producenta i zalecany sposób aplikacji, by oszacować koszt całej inwestycji, a nie tylko jednego wiadra.
Farby KABE SILCO T AVANT — rozwiązanie do systemu ociepleń KABE
W systemie ociepleń KABE SILCO T AVANT tworzy cienkowarstwową, silikonową wyprawę ochronną i dekoracyjną. Łączy hydrofobowość z przepuszczalnością pary wodnej. Dlatego może sprawdzić się na ociepleniu ze styropianu, a także z wełny mineralnej — jeśli pozwala na to konkretny układ systemowy i aktualna karta techniczna. W porównaniu z tynkiem akrylowym zwykle lepiej ogranicza osadzanie zabrudzeń, które deszcz może częściowo spłukać. Nie gwarantuje jednak elewacji bez mycia: na jej trwałość wpływają również ekspozycja budynku, jakość wykonania, kolor i pielęgnacja.
Przed wyborem SILCO T AVANT porównałbym faktury, uziarnienie, paletę barw, dopuszczalne podłoża i zużycie wskazane w karcie produktu. Bez tych danych nie zakładałbym konkretnej granulacji, ceny ani wydajności. Dla orientacji, materiały dotyczące tynków silikonowych często podają ziarno 1,5 mm i zużycie około 2,1–2,5 kg/m² przy nakładaniu ręcznym, ale wartości te trzeba potwierdzić dla wybranego wariantu SILCO T AVANT. Przed tynkowaniem przygotowałbym nośne, równe i zagruntowane podłoże, a prace prowadził zgodnie z zaleceniami producenta, unikając deszczu, silnego wiatru i ostrego słońca. Ponadto dobrałbym tynk jako część kompletnego systemu KABE i rozsądnie wybrał kolor, szczególnie na elewacji ocieplonej styropianem. A skoro jesteśmy przy tym temacie to Sprawdź, jak bezpiecznie zamocować lampę na elewacji.
StoSilco K — tynk wzmacniany włóknami i odporny na uderzenia
StoSilco K wyróżnia wzmocnienie włóknami, które ogranicza ryzyko pęknięć i zwiększa odporność elewacji na uderzenia. Dlatego sprawdza się na ścianach narażonych na codzienne obciążenia, na przykład przy wejściu, tarasie czy podjeździe. Jako tynk silikonowy łączy wytrzymałość mechaniczną z hydrofobową powierzchnią, która ułatwia utrzymanie fasady w czystości.
Wybór trwałego tynku może pomóc zachować estetyczny wygląd elewacji na dłużej. Przed zakupem warto porównać parametry produktu i koszt wykonania całego systemu.

Przy ocenie StoSilco K warto zwrócić uwagę na kilka parametrów:
- wzmocnienie włóknami i odporność na uderzenia,
- zużycie materiału oraz cenę za 1 m²,
- dostępne uziarnienie i wymagany podkład,
- hydrofobowość powierzchni ułatwiającą czyszczenie elewacji.
Warto rozważyć StoSilco K, jeśli trwałość jest ważniejsza niż najniższa cena. Porównując oferty, sprawdź cenę za 1 m², zalecane zużycie, dostępne uziarnienie i wymagany podkład, ponieważ te parametry wpływają na koszt całego systemu. Cena i deklarowana odporność zależą od wariantu oraz aktualnej karty produktu, dlatego przed zakupem porównaj dane producenta z parametrami innych tynków w rankingu.
Ceny tynków silikonowych — ile kosztuje materiał na 1 m²?
Za sam tynk silikonowy zapłacisz zwykle 20–35 zł/m², a za produkty premium — 42–68 zł/m². Wiadro o wadze 25 kg kosztuje orientacyjnie 170–300 zł. Popularne produkty mieszczą się w podobnych przedziałach: Ceresit CT 74 kosztuje około 176–200 zł, Baumit 200–260 zł, Caparol 200–280 zł, a Atlas Silkon BA — około 319 zł za opakowanie 20 kg. W 2026 roku za wiadro 25 kg możesz też zapłacić 220–320 zł. Porównując produkty, sprawdź jednak ich wydajność: tynk o ziarnie 1,5 mm zużywa się w ilości 2,3–2,6 kg/m², o ziarnie 2 mm — około 3–3,5 kg/m², a o ziarnie 3 mm — nawet 4,5 kg/m². Dlatego jedno wiadro wystarcza zwykle na 8–10 m². Na prostej ścianie dolicz 5% zapasu, a przy elewacji z wnękami, balkonami i gzymsami — 10–12%.
Na cenę wpływają również marka, uziarnienie, dodatki biobójcze i kolor. Barwienie poza podstawową paletą może zwiększyć koszt o 10–30%; intensywne odcienie, takie jak grafit czy czerwień, kosztują zwykle więcej niż biel i jasny beż. Uwzględnij też grunt, który kosztuje orientacyjnie 1–5 zł/m², oraz robociznę: w 2026 roku nałożenie tynku kosztuje około 28–45 zł/m², a w dużych miastach i przy trudnej elewacji — więcej. Dla porównania mineralny tynk w wiadrze o podobnej wadze może kosztować 50–70 zł, ale zwykle trzeba go jeszcze pomalować. Warto więc zestawić cenę zakupu z wydajnością i trwałością. Tynk silikonowy lepiej odpycha wodę, brud i glony, zachowuje kolor, a zarazem pozwala ścianom odprowadzać parę. Dzięki temu wyższy koszt początkowy może ograniczyć późniejsze wydatki na czyszczenie i odświeżanie elewacji.
Wskazówka: przed zakupem porównaj koszt tynku w przeliczeniu na 1 m², a nie cenę wiadra — różne uziarnienie może wyraźnie zmienić jego zużycie i liczbę potrzebnych opakowań.
Parametry ważne dla trwałości elewacji — nasiąkliwość, paroprzepuszczalność i odporność na zabrudzenia
Wybierając tynk silikonowy, porównuję przede wszystkim nasiąkliwość, paroprzepuszczalność i odporność na zabrudzenia. Niska nasiąkliwość ogranicza wchłanianie deszczu, zacieki i zawilgocenie, a hydrofobowa powierzchnia ułatwia spływanie wody, która zabiera część kurzu. Dlatego tynk ten sprawdza się przy ruchliwych ulicach, zieleni i intensywnych opadach. Nie oznacza to jednak, że elewacja nie wymaga uwagi: przynajmniej raz w roku ją kontroluję, a glony i trwałe osady usuwam odpowiednim preparatem.
Równie istotna jest paroprzepuszczalność, dlatego dobieram tynk do całego układu ściany i rodzaju ocieplenia. Wyprawy silikonowe są elastyczne i zwykle pasują zarówno do styropianu, jak i wełny mineralnej, ale przed zakupem sprawdzam kartę techniczną produktu. Dla porównania tynki mineralne i silikatowe dobrze przepuszczają parę, lecz częściej wymagają ochrony przed wodą lub zabrudzeniami. Akrylowe są elastyczne i mało nasiąkliwe, ale słabiej przepuszczają parę. O trwałości decydują też podłoże, grunt, warstwa zbrojona i staranne wykonanie — najlepszy tynk nie naprawi błędów montażowych.
Co wpływa na trwałość tynku silikonowego? Podłoże, kolor i wykonanie

Przy wyborze tynku silikonowego sprawdzam cenę i stan podłoża: musi być równe, suche, nośne oraz czyste, bez pyłu, tłustych plam i luźnych fragmentów. Słabo przyczepny stary tynk może zniweczyć zalety nowej wyprawy. Tynk silikonowy stosuje się na betonie, tynkach cementowych i cementowo-wapiennych oraz w systemach ETICS ze styropianem lub wełną mineralną, jeśli producent dopuszcza takie zastosowanie. Przed aplikacją nakładam odpowiedni grunt i zwykle czekam 12–24 godziny, aż wyschnie. Wyprawa ma najczęściej 1–5 mm grubości, zależnie od granulacji; spotyka się ziarno o średnicy 1–3 mm. Dzięki niskiej nasiąkliwości i hydrofobowemu efektowi „perlenia” krople deszczu spływają po elewacji, zabierając część kurzu i zabrudzeń, a mikroporowata struktura umożliwia odprowadzanie pary wodnej. W jednym z zestawień nasiąkliwość wynosiła maksymalnie 0,15 kg/m² po 24 godzinach, a współczynnik oporu dyfuzyjnego sd — 0,11 m; wartości zależą jednak od produktu.
Najważniejsze kwestie, które warto sprawdzić przy wyborze i nakładaniu tynku silikonowego, to:
- stan i przygotowanie podłoża oraz zastosowanie odpowiedniego gruntu;
- rodzaj podłoża i zgodność tynku z systemem ETICS;
- granulacja, grubość wyprawy i deklarowane parametry produktu;
- odporność pigmentów na promieniowanie UV i zalecenia dotyczące koloru;
- warunki aplikacji, ciągłość pracy oraz zużycie materiału.
Na słońcu ciemne i mocno nasycone kolory silniej się nagrzewają, co zwiększa naprężenia, sprzyja mikropęknięciom i przyspiesza blaknięcie. Dlatego sprawdzam odporność pigmentów na UV — szczególnie trwałe są pigmenty nieorganiczne — oraz zalecenia producenta dotyczące wybranego odcienia. Równie ważne są warunki aplikacji: pracuję w temperaturze od około +5°C do +25°C, z dala od deszczu, silnego wiatru i nagrzanej ściany; siatka na rusztowaniu ogranicza nierównomierne wysychanie. Dużą powierzchnię pokrywam jednym ciągiem, metodą „mokre na mokre”, używając materiału z tej samej partii, ponieważ przerwy i różne partie mogą pozostawić widoczne łączenia lub różnice odcienia. Przy ziarnie 1,5 mm przykładowe zużycie wynosi 2,5–3 kg/m², a jedna z opisanych mas uzyskuje pełne właściwości po 72 godzinach. Dobre przygotowanie ściany, właściwy kolor i równa aplikacja pozwalają wykorzystać odporność tynku na wodę, zabrudzenia, UV i porastanie glonami — zwłaszcza w cieniu, przy lesie, ruchliwej drodze lub w wilgotnym otoczeniu.
Wskazówka: przed tynkowaniem sprawdź prognozę nie tylko na czas pracy, lecz także na kolejne dni — deszcz lub gwałtowne wahania temperatury podczas schnięcia mogą pogorszyć wygląd i trwałość wyprawy.
